• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Proč zrovna Venezuela?
Počet návštěv: 2031

Proč zrovna Venezuela?

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Pustíte si zprávy: Venezuela. Posloucháte rádio: Venezuela. Kouknete do novin, na zpravodajské weby: Venezuela. Kde to je? Někde v Latinské Americe. Mají tam velikou řeku - Orinoko. A ropu.  

No a? Zemí je na světě asi dvěstě. Pravda, Venezuela patří mezi čtyřicet největších, má ale každá ze všech ostatních čtyřiceti takhle úpornou publicitu? Vládne tam režim prezidenta Madura, blízký marxismu. Což o to, k tomu mají blízko (nebo v poslední době častokrát měly) skoro všechny země tohoto subkontinentu. Lidový marxismus je tam všude velice rozšířen, stejně jako antiamerikanismus. Dokonce velice levicová je i většina jihoamerických katolických kněží a biskupů, a to už po dlouhá desetiletí. V několika zemích běžela či latentně dodnes běží občanská válka, proběhla řada vojenských převratů, jinde války zločineckých gangů.

Po této stránce je na tom Venezuela ještě celkem dobře. Ale někdo na ni má chuť. Proto se z ní dělá celosvětové politické i mediální téma prvního řádu, zcela neúměrné významu této země i významu tamního dění. USA otevřeně mluví o vojenské intervenci (o mandátu OSN dávno nikdo nemluví, ten v posledních 20 letech vyšel z módy). Pokrokové státy (v tom našem slova smyslu) se předhánějí, kdo z nich dříve uzná za prezidenta člověka, který se jím sám prohlásil a o kterém netušíme, jaká část lidu ho bude chtít přijmout.

A jako obvykle se vytváří falešná představa, že žábou na prameni všeobecného blahobytu je jedna vládnoucí klika (či dokonce jeden lidový vůdce), s jehož odstraněním vypukne v této zemi ráj. A opět se zapomíná, že ho volily miliony lidí, kteří se případným převratem nevypaří a půjdou za něj i do boje. To chce vážně někdo riskovat? A proč?

Kolik je asi třeba jen v Africe zemí, kde jsou horší režimy, méně demokracie, horší životní podmínky? Jsou tyhle země denně v hlavních zprávách? Nejsou. Není na tom zrovna nějaký zvláštní zájem. Co takhle Kongo? Co kdyby teď dva týdny všichni psali a vysílali denně celé hodiny o Kongu? Mají tam také jednu velikou řeku, diamanty, mají skoro třikrát víc obyvatel a jsou skoro třikrát větší než Venezuela, životní podmínky nesrovnatelně horší, vládnoucí prezident podle pozorovatelů a církve vyhrál podvodem. Ženy jsou tam mrzačeny, pygmejové vybíjeni a v některých provinciích prý bují kanibalismus. A co další země v Africe a po světě? Kolik jich je na tom aktuálně hůř než Venezuela? Kde všude budeme intervenovat? Ze které další země uděláme hlavní světové téma?

Ne, mediálním tématem číslo jedna se nestane země, kde nejvíc lidí nejvíc trpí. Mediálním tématem se stane země, kde má někdo mocný aktuální významné zájmy. A všichni kolem mu to baští a s naprostou samozřejmostí přijímají, že nějaká Venezuela je teď jaksi samozřejmě pupkem světa.

Až zas večer uvidíme a uslyšíme další díl téhle mediální dělostřelecké přípravy, pomysleme na to, že někdo tady musel rozdat noty.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.02.2019 20:47

Mluvit o mandátu OSN je zbytečné.V posledních třiceti letech stejně OSN jen schvalovalo válečné aktivity USA.V žádném případě nejde o Venezuelu jako takovou,ale o ropu na jejím území.A tu chtějí pro sebe ropné společnosti USA.Proto ten humbuk.A česká vláda je jen banda budižkničemů a vždy odhlasuje to,co si přejí v Bruseli,Berlíně a Washingtonu.Češi jen vyměnili své protektory z Moskvy za protektory ze západu a od big brother za oceánem.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.02.2019 11:50

PS: Patřím k rodu pivařů. Jistě znáte mnohé průpovídky související s pitím piva: "Kdo pivo pívá, muzice platí, přijmou ho do nebe andělé svatí.....Pivo jsem píval, muzice platil, když jsem šel do nebe, Petr mě vrátil". Tož, na zdraví!....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.02.2019 11:10

Jde o to, zmocnit se ropného bohatství a těžit ropu pouze za náklady s těžbou. Tím se sníží cena ropných produktů na celém světě. To ohrozí především RF, která tak bude obchodovat s ropou za nerovných podmínek. Je tak ohrožen zisk Ruska z mezinárodního prodeje ropy. Ten, kdo krade, nemá žádné náklady s dalším financováním ropy. Pokud se zamýšlíte nad tím, že mnohem lidnatější státy nejsou v centru dění a nikdo se o jejich osud nezajímá, věřte, že by tomu tak nebylo, pokud by bylo na jejich území co drancovat. Zcela jste zapomněl na Jemen, kde místní obyvatelstvo masakruje agresor, náš spojenec, Saúdská Arábie. Zničená města, statisíce mrtvých po náletech v troskách domů, miliony hladovějících ubožáků, o nichž nesmí být v mainstreamu ani zmínka. Vypukl hladomor, který hrozí až 15.000.000 lidských obětí. Proč nekřičíme do étéru z plných plic a nežádáme rychou nápravu...? Jednak - spojenci se to nedělá, jednak je zde známý jev, který je přesně nazván již našimi předky, a to: "Co oči nevidí, to srdce neželí". A tak zcela bez pomoci jakýchsi člověků v tísni umírají statisíce lidí ve válečném konfliktu, který "Člověka" nezajímá. USA a západní mocnosti vrátí kolonizovanou zemi teprve ve chvíli, když je její nerostné bohatství beze zbytku vydrancované a tak není co ukrást. Ti, kdo mají velké zásoby čehokoliv, co použije Západ pro své potřeby, patří mezi nejchudší obyvatele na Zemi. Po "odebrání" nerostných surovin je země vrácena do rukou tamních obyvatel. Jsou ponecháni s holýma rukama a v bídě, která už nikoho na světě nezajímá. Kdo by se pídil po důvodu tohoto chování a jeho důsledcích .......Mějte se hezky.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...