• Čtvrtek, 22. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Sabina

Zeman je náš přítel! Kurdský aktivista reagoval na prezidentova slova proti Turecku
Počet návštěv: 1287

Zeman je náš přítel! Kurdský aktivista reagoval na prezidentova slova proti Turecku

- Yekta Uzunoglu - Článek od - Yekta Uzunoglu -

Slova prezidenta Miloše Zemana, jimiž označil Turecko za faktického spojence ISIS, komentuje kurdský předák a lékař Yekta Uzunoglu. Podle něj je prezident dlouhodobým zastáncem tvrdého postupu proti islámskému terorismu a přítelem Kurdů.

„Zeman dlouhodobě podporuje Kurdy v jejich boji proti ISIS. Vůči Turecku se takto nevyjádřil poprvé. Hrad v minulosti například přijal Barzáního, prezidenta Regionu iráckého Kurdistánu, nebo náčelnici kurdských ženských jednotek Nesrin Abdullahovou,“ vyjádřil se bojovník za práva Kurdů.

Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je spojencem IS.

Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, například vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Ankara kvůli tomu zuří a prezidentovo vyjádření považuje za nepřijatelné. „Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Yekta Uzunoglu, bojovník za práva Kurdů

Yekta Uzunoglu, bojovník za práva Kurdů

Na to Zeman ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci v obci Nový Kostel odpověděl tak, jak se od něj očekávalo, za svými výroky na adresu Turecka si stojí.

Podle Yekty nejde v prohlášení Miloše Zemana o nic nového pod sluncem. „Prezident má kladný vztah k Izraeli a pečlivě sleduje vztahy Izraele s Kurdy. V podstatě pokračuje v politice prezidenta Masaryka z třicátých let, už tehdy Československo podporovalo právo Kurdů na vlastní stát,“ uzavřel kurdský aktivista.

- Yekta Uzunoglu -
MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Cibulka

Jiří Cibulka

24.03.2019 14:39

Zeman jen planě žvaní.


 

22.03.2019 20:50

POKUD označil náš prezident Turecko jako faktického spojence Islámského státu, musel by do tohoto spojenectví zahrnout i americké okupanty, pro což hovoří nespočet důkazů. Ale on tato fakta diplomaticky zamlčí, neboť je obratný řečník a dobře ví, co chce onen kurdský aktivista slyšet...
Sebejistota tureckého prezidenta se opírá o dobře vyzbrojenou armádu,takže si může vyskakovat a nikdo si na něj netroufne.
Já bych např. chtěl od pana prezidenta vysvětlit, z jakého důvodu považuje T.Blaira za svého dobrého přítele, kterého zve na pokec do Lán.Protože T.Blair je z mého pohledu lidsky odpudivý,prolhaný a pokrytecký slizoun, který se výrazně angažoval ve zločinné agresi proti tehdejší Jugoslávii.
(viz youtube a protokol z návštěvy Zemana u královny), kde se tímto dobrým přítelem chlubí... Vrána k vráně sedá, aneb kupředu levá.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.03.2019 19:42

Pan Uzunoglu se mýlí.Zeman je přítel pouze USA a jejich příkazy hbitě plní,viz události ve Venezuele.Jenom proto,že doufá v setkání s Trumpem.


 
Jak Češi smýšlejí o

Jak Češi smýšlejí o "právním státě"?

Server Euractiv nám nedávno přinesl informaci o novém, celoevropském průzkumu, ve kterém Češi opět „propadli”. Vedení EU před časem pověřilo agenturu Kantar, aby prozkoumala míru souhlasu evropského občanstva s navázáním čerpání evropských fondů na dodržování principů právního státu. Tedy, stručně řečeno: „kdo nebude dodržovat, nic nedostane”.

Čína válí, Západ drhne…

Čína válí, Západ drhne…

Pandemie koronaviru se svými zdravotními, ekonomickými i politickými důsledky ukazuje sílu a schopnost politicko-ekonomického uspořádání geopolitických bloků i jednotlivých zemí.

Poslední domácí zprávy