• Neděle, 26. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Filip

Bush ml.: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety, 28. dubna 2004, na veřejnost dostaly fotografie z irácké věznice Abú Ghrajb. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci.
Počet návštěv: 1784

Bush ml.: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety, 28. dubna 2004, na veřejnost dostaly fotografie z irácké věznice Abú Ghrajb. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci.

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Vězeň s černým pytlem na hlavě a stojící na malé papírové krabici, dozorčí pózující s elektrodami, pyramida nahých vězeňských těl, vystrašený pohled Iráčana tváří v tvář vojenskému psu. Byl duben 2004 a televizní stanice CBS vysílá ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž, která záhy rezonuje celým světem.

Záběry znovu potvrdily, jak USA přinášejí Iráku mír, svobodu a dodržování lidských práv. Na veřejnost se dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tu mučili a ponižovali američtí dozorci. Tak si nyní připomeňme, jak to s tragickým válečným dobrodružstvím USA, jedním ze stovek jiných po celém světě, bylo tentokrát v Iráku.

To bylo řečí Bushe mladšího, když v roce 2003 pateticky lhal, že “v Iráku nyní zabíjíme teroristy, kteří by mohli jinak přijít do Ameriky a zabíjet nás…” Vše zakončil pokryteckou frází: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…”

Se Spojenými státy bylo v té době v Iráku asi 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent těchto vojsk. Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” činil cca 138 dolarů. Přesto na tom byly proti iráckým domácnostem úžasně a přepychově.

Před patnácti lety, 28. dubna 2004, se svět dozvěděl o šokujícím ponižování a mučení vězňů v Američany kontrolované věznici Abú Ghrajb v Iráku. Než vojenská koalice svrhla iráckého diktátora Saddáma Husajna, sloužila věznice 30 kilometrů od Bagdádu jako jedna z jeho „hlavních mučíren“, jak informovala americká média. I v éře nového velení se však místní praktiky nezměnily, jak se svět dozvěděl rok po začátku druhé války v Zálivu.

Jeden z dozorců v Abú Ghrajbu, seržant Joseph Darby, objevil na CD od svého kolegy velmi znepokojivé snímky: spoutaní vězni zastrašovaní agresivními psy dozorců, vězni s kápí na hlavě a elektrodami na genitáliích, dozorkyně s nahým vězněm na psím vodítku, další dozorci s úsměvem stojící nad pyramidou z nahých vězňů. Dále také nucené pózy nahých vězňů s explicitním sexuálním podtextem a dokonce i pózování dozorců s mrtvými vězni.

Co to je vlastně mučení? Metoda, jak obzvláště trýznivým konáním vyvolat u jiných nesnesitelnou bolest, pocity strachu, bezmoci, stresu, deprese a panické hrůzy, aby to vše vedlo mj. k prozrazení informací, na jejichž podkladě lze záchránit spoustu jiných životů.

Zřejmě z těchto důvodů v dubnu 2009 rozhodl prezident USA Barack Obama nestíhat agenty CIA, kteří se podíleli na týrání vězňů v Iráku nebo na Quantánamu či v jiných zemích, kde měly Spojené státy své „detašované“ věznice. Je to prý v rozporu s mezinárodním právem a Obama tak údajně porušuje konvenci OSN proti mučení. Ten však prohlásil, že nebude stíhat ty, kdož mučení prováděli, protože tak činili v dobré víře.

V tomto bodě se Obama shoduje se svým předchůdcem J. W. Bushem, který za své vlády vydal dokument, v němž ospravedlňuje nejen lehčí formu bití a odpírání spánku, ale mimo jiné také užívání omamných látek, které nemají na změnu psychiky „extrémní vliv“.

Dokument definuje mučení jako souhrn různých praktik a tvrdí, že dokud není zlovolným záměrem vyšetřovatele mučit, nemůže být trestně stíhán.

„Tento standard dovoluje jistý fyzický kontakt. Uštědření políčku či facky by s tímto standardem nebylo v rozporu,“ píše se v memorandu. Zákon, který agentům CIA nařizoval od těchto metod upustit, J. W. Bush vetoval

Mezi americké metody v iráckém vězení Abú Ghrajb nedaleko Bagdádu však patřilo pouze "uštědřování poličků", ale rovněž opravdové lámání kostí, pálení vězňů, bití, kopání, tedy způsoby velice vzdálené od povolených Pentagonem. Agenti CIA používali čtyři způsoby vyšetřovacích technik, které jsou považovány za mučení.

Jde o “waterboarding,” vyvolávající ve vyslýchaném vězni pocit, že se topí, následuje dlouhodobé odepírání spánku, které někdy činilo až brutálních 180 hodin, nucení zaujímat bolestivé postoje a násilné svlékání do naha.

Vězeň může být mimo jiné přivázán k desce s nohama nahoře a se zavázanou hlavou. Vyšetřovatelé mu mohou na hlavu lít vodu, s cílem vytvořit v něm pocit šíleného strachu, že se utopí. Je též dovoleno, aby vyslýchaný vězeň stál nahý ve vodě, v chladné, nikoliv však mrazivé cele.

Může tak stát 40 hodin i déle, než zkrátka kápne božskou. Pohyb v cele mu omezují řetězy u jeho nohou, připevněné k podlaze… Příslušníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) jednali zkrátka nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je politováníhodné; brutální výslechové metody tajná služba používala vůči lidem podezřelým z terorismu...

Mučení bylo v Iráku za armád 49 spojeneckých zemí rozšířenou metodou výslechu a sloužilo především k získání doznání. Mezi používané metody patřily hlavně bití kabely či hadicemi, věšení za končetiny a jejich lámání, elektrické šoky či trhání nehtů.

Výjimkou nebyl ani psychologický nátlak v podobě hrozby znásilnění. V mnoha případech se jednalo o dopředu nachystanou akci, kdy byly vězni zavázány oči a byl donucen k podpisu dokumentu, který ani nečetl. Stovky takto usvědčených lidí bylo bez soudu odsouzeno k trestům smrti a některé popravy byly vykonány.

Ale vytknout jim nelze, že nedodržují lidská práva u sebe doma, když zde nikoho nemučí, jelikož od toho mají své věznice Abú Ghrajb v Iráku, na kubánském Guantanámu či v Polsku, kde se věznice CIA nacházela na vojenské základně Stare Kiejkuty na severozápadě země. A ještě též v Jordánsku a na Ukrajině...

Už aby se stalo podle spravedlnosti a před mezinárodním soudem pro lidská práva a válečné zločiny v Haagu konečně stanuli také neřádi J. W. Bush, Dick Cheney, Tony Blair, Colin Powell, John Howard a další jestřábi, kteří způsobili vznik a současné vraždění teroristů Islámského státu… Colin Powell v Radě bezpečnosti, foto: UN

(Česká armáda má v Iráku 65 vojáků a chce jejich počet zvýšit na 110, jen aby nedopadli jako jejich druhové v boji v Afghánistánu…)

Zvláště, když jsou tady další lži z úst předních politiků světa, jak praví nedávný zvláštní průzkum;  americký prezident George Bush ml. a sedm dalších vysokých činitelů jeho administrativy učinili v prvních dvou letech po útocích z 11. září 2001 celkem 935 lživých prohlášení o Iráku. Vyplývá to z prvního průzkumu na toto téma, který provedlo Středisko pro veřejnou integritu (CPI).

Inu, Bush. ml. o vylhané válce USA tvrdil: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety na veřejnost dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci; byl duben 2004 a televizní stanice CBS odvysílala ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž o skutečné tváří země neomezených možností - USA...

Jak Iráku přivezly USA svobodu a demokracii: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vezni-na-voditku-elektrody-a-usmivajici-se-vojaci-pred-15-lety-vypukl-skandal-ktery-otrasl-americkou-vladou-71159?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jakub Petr

Jakub Petr

06.05.2019 20:14

*Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : kutt.it/nahe


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.05.2019 19:17

Pan Olšer se asi mýlí.USA skutečně přinesly do Iráku "svobodu a demokracii".Jenom je to právě ta americká,o kterou zájem rapidně klesá nejen v Iráku,ale i v Afghanistanu a vůbec po celé Asii.Proč?Vždyť ta jejich americká svoboda a demokracie přináší velké zisky americkým korporacím.


 
Prázdné heslo: Zabraňte globálnímu oteplování! Byť za něho lidé mohou jen 10%, když účinky přírody jsou mnohokrát větší vlivem vypařováním moří a oceánů vydechující největší skleníkový plyn - vodní páry…

Prázdné heslo: Zabraňte globálnímu oteplování! Přitom za něho lidé mohou jen cca 5%, když účinky přírody jsou mnohokrát větší vlivem vypařováním moří a oceánů, vydechujících největší skleníkový plyn - vodní páry…

Čeští studenti se přesto připojili k celosvětové protestní akci, která chce přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Nechce se ti do školy, přijď mezi nás a protestuj; v rámci iniciativy Fridays for Future se tak účastní mladí lidé z více než stovky zemí světa.

„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

Měl jsem zase jeden utkvělý a notně ztřeštěný plán; udělat pro internetové noviny Rukojmi.cz rozhovor, jehož hlavním protagonistou měl být Václav Bartuška, velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost. A ten by byl, resp. měl být mým novinářským sólokaprem. Pak jsem ho náhodně potkal v Praze a drze oslovil se svojí utajenou strategií; připadal jsem si jako směšný konspirátor.

STÍN „SOUDKYNĚ OLO“ NA OBNOVENÉM PROCESU

STÍN „SOUDKYNĚ OLO“ NA OBNOVENÉM PROCESU

Od 6. června 2018 jsem se na svém bloggu opakovaně věnoval svéráznému postupu „soudkyně OLO“, tedy paní Ivety Šperlichové, soudkyně zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, v řízení proti údajným pachatelům krácení spotřební daně z tabáku, který dovedla k odsuzujícímu rozsudku z 22.června 2018. V r.2019 ji ale uznal Ústavní soud za podjatou a následně jí Vrchní soud v Olomouci případ odebral a rozsudek zrušil.

Poslední domácí zprávy