• Neděle, 25. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radim

Bush ml.: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety, 28. dubna 2004, na veřejnost dostaly fotografie z irácké věznice Abú Ghrajb. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci.
Počet návštěv: 2101

Bush ml.: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety, 28. dubna 2004, na veřejnost dostaly fotografie z irácké věznice Abú Ghrajb. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci.

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Vězeň s černým pytlem na hlavě a stojící na malé papírové krabici, dozorčí pózující s elektrodami, pyramida nahých vězeňských těl, vystrašený pohled Iráčana tváří v tvář vojenskému psu. Byl duben 2004 a televizní stanice CBS vysílá ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž, která záhy rezonuje celým světem.

Záběry znovu potvrdily, jak USA přinášejí Iráku mír, svobodu a dodržování lidských práv. Na veřejnost se dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tu mučili a ponižovali američtí dozorci. Tak si nyní připomeňme, jak to s tragickým válečným dobrodružstvím USA, jedním ze stovek jiných po celém světě, bylo tentokrát v Iráku.

To bylo řečí Bushe mladšího, když v roce 2003 pateticky lhal, že “v Iráku nyní zabíjíme teroristy, kteří by mohli jinak přijít do Ameriky a zabíjet nás…” Vše zakončil pokryteckou frází: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…”

Se Spojenými státy bylo v té době v Iráku asi 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent těchto vojsk. Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” činil cca 138 dolarů. Přesto na tom byly proti iráckým domácnostem úžasně a přepychově.

Před patnácti lety, 28. dubna 2004, se svět dozvěděl o šokujícím ponižování a mučení vězňů v Američany kontrolované věznici Abú Ghrajb v Iráku. Než vojenská koalice svrhla iráckého diktátora Saddáma Husajna, sloužila věznice 30 kilometrů od Bagdádu jako jedna z jeho „hlavních mučíren“, jak informovala americká média. I v éře nového velení se však místní praktiky nezměnily, jak se svět dozvěděl rok po začátku druhé války v Zálivu.

Jeden z dozorců v Abú Ghrajbu, seržant Joseph Darby, objevil na CD od svého kolegy velmi znepokojivé snímky: spoutaní vězni zastrašovaní agresivními psy dozorců, vězni s kápí na hlavě a elektrodami na genitáliích, dozorkyně s nahým vězněm na psím vodítku, další dozorci s úsměvem stojící nad pyramidou z nahých vězňů. Dále také nucené pózy nahých vězňů s explicitním sexuálním podtextem a dokonce i pózování dozorců s mrtvými vězni.

Co to je vlastně mučení? Metoda, jak obzvláště trýznivým konáním vyvolat u jiných nesnesitelnou bolest, pocity strachu, bezmoci, stresu, deprese a panické hrůzy, aby to vše vedlo mj. k prozrazení informací, na jejichž podkladě lze záchránit spoustu jiných životů.

Zřejmě z těchto důvodů v dubnu 2009 rozhodl prezident USA Barack Obama nestíhat agenty CIA, kteří se podíleli na týrání vězňů v Iráku nebo na Quantánamu či v jiných zemích, kde měly Spojené státy své „detašované“ věznice. Je to prý v rozporu s mezinárodním právem a Obama tak údajně porušuje konvenci OSN proti mučení. Ten však prohlásil, že nebude stíhat ty, kdož mučení prováděli, protože tak činili v dobré víře.

V tomto bodě se Obama shoduje se svým předchůdcem J. W. Bushem, který za své vlády vydal dokument, v němž ospravedlňuje nejen lehčí formu bití a odpírání spánku, ale mimo jiné také užívání omamných látek, které nemají na změnu psychiky „extrémní vliv“.

Dokument definuje mučení jako souhrn různých praktik a tvrdí, že dokud není zlovolným záměrem vyšetřovatele mučit, nemůže být trestně stíhán.

„Tento standard dovoluje jistý fyzický kontakt. Uštědření políčku či facky by s tímto standardem nebylo v rozporu,“ píše se v memorandu. Zákon, který agentům CIA nařizoval od těchto metod upustit, J. W. Bush vetoval

Mezi americké metody v iráckém vězení Abú Ghrajb nedaleko Bagdádu však patřilo pouze "uštědřování poličků", ale rovněž opravdové lámání kostí, pálení vězňů, bití, kopání, tedy způsoby velice vzdálené od povolených Pentagonem. Agenti CIA používali čtyři způsoby vyšetřovacích technik, které jsou považovány za mučení.

Jde o “waterboarding,” vyvolávající ve vyslýchaném vězni pocit, že se topí, následuje dlouhodobé odepírání spánku, které někdy činilo až brutálních 180 hodin, nucení zaujímat bolestivé postoje a násilné svlékání do naha.

Vězeň může být mimo jiné přivázán k desce s nohama nahoře a se zavázanou hlavou. Vyšetřovatelé mu mohou na hlavu lít vodu, s cílem vytvořit v něm pocit šíleného strachu, že se utopí. Je též dovoleno, aby vyslýchaný vězeň stál nahý ve vodě, v chladné, nikoliv však mrazivé cele.

Může tak stát 40 hodin i déle, než zkrátka kápne božskou. Pohyb v cele mu omezují řetězy u jeho nohou, připevněné k podlaze… Příslušníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) jednali zkrátka nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je politováníhodné; brutální výslechové metody tajná služba používala vůči lidem podezřelým z terorismu...

Mučení bylo v Iráku za armád 49 spojeneckých zemí rozšířenou metodou výslechu a sloužilo především k získání doznání. Mezi používané metody patřily hlavně bití kabely či hadicemi, věšení za končetiny a jejich lámání, elektrické šoky či trhání nehtů.

Výjimkou nebyl ani psychologický nátlak v podobě hrozby znásilnění. V mnoha případech se jednalo o dopředu nachystanou akci, kdy byly vězni zavázány oči a byl donucen k podpisu dokumentu, který ani nečetl. Stovky takto usvědčených lidí bylo bez soudu odsouzeno k trestům smrti a některé popravy byly vykonány.

Ale vytknout jim nelze, že nedodržují lidská práva u sebe doma, když zde nikoho nemučí, jelikož od toho mají své věznice Abú Ghrajb v Iráku, na kubánském Guantanámu či v Polsku, kde se věznice CIA nacházela na vojenské základně Stare Kiejkuty na severozápadě země. A ještě též v Jordánsku a na Ukrajině...

Už aby se stalo podle spravedlnosti a před mezinárodním soudem pro lidská práva a válečné zločiny v Haagu konečně stanuli také neřádi J. W. Bush, Dick Cheney, Tony Blair, Colin Powell, John Howard a další jestřábi, kteří způsobili vznik a současné vraždění teroristů Islámského státu… Colin Powell v Radě bezpečnosti, foto: UN

(Česká armáda má v Iráku 65 vojáků a chce jejich počet zvýšit na 110, jen aby nedopadli jako jejich druhové v boji v Afghánistánu…)

Zvláště, když jsou tady další lži z úst předních politiků světa, jak praví nedávný zvláštní průzkum;  americký prezident George Bush ml. a sedm dalších vysokých činitelů jeho administrativy učinili v prvních dvou letech po útocích z 11. září 2001 celkem 935 lživých prohlášení o Iráku. Vyplývá to z prvního průzkumu na toto téma, který provedlo Středisko pro veřejnou integritu (CPI).

Inu, Bush. ml. o vylhané válce USA tvrdil: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety na veřejnost dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci; byl duben 2004 a televizní stanice CBS odvysílala ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž o skutečné tváří země neomezených možností - USA...

Jak Iráku přivezly USA svobodu a demokracii: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vezni-na-voditku-elektrody-a-usmivajici-se-vojaci-pred-15-lety-vypukl-skandal-ktery-otrasl-americkou-vladou-71159?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jakub Petr

Jakub Petr

06.05.2019 20:14

*Najděte nahé ženy ve vašem městě zde : kutt.it/nahe


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.05.2019 19:17

Pan Olšer se asi mýlí.USA skutečně přinesly do Iráku "svobodu a demokracii".Jenom je to právě ta americká,o kterou zájem rapidně klesá nejen v Iráku,ale i v Afghanistanu a vůbec po celé Asii.Proč?Vždyť ta jejich americká svoboda a demokracie přináší velké zisky americkým korporacím.


 
Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když pouze ukázala předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když ukázala pouze předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

V České televizi před několika dny závěru srpna 2019 odezněla jen laciná propaganda roku 1968, když při předávání medailí jí a sovětské gymnastce Čáslavská okázale odvrací na protest svoji tvář od vlajky SSSR. Ani slovo o tom, jak přišel říjen 1968 a sedminásobná olympijská vítězka - gymnastka Věra Čáslavská a stříbrný olympijský medailista - běžec Josef Odložil si před více než půl stoletím řekli 26. října 1968 své “ano“ během letních olympijských hrách v Mexico City.

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...