• Pondělí, 26. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Erik

Lice (čte se Lidže) - 1
Počet návštěv: 722

Lice (čte se Lidže) - 1

- Yekta Uzunoglu - Článek od - Yekta Uzunoglu -

Lice – malé okresní město spadající pod krajské město Diyarbakir, které je vnímáno jako neoficiální hlavní město Kurdistánu. Městečko leží pod horami, není tam skoro vůbec nic na obživu, nelze ani moc pěstovat v zemědělství, ale ani chovat zvířata.

Nás v mládí ze všech okresních měst našeho krajského města lákalo město Lice nejméně. Věděli jsme, že jsou tam chudí lidé, ale též jsme věděli, že aby přežili chudobu, jezdí stovky kilometrů na koních a pašují z Iránu zboží, aby přežili. Právě toto město se zapsalo do paměti milionů lidí na světě a do vědomí tisíců odborníků na bezpečnost Evropy.

Poprvé, když při jednom uzavřeném sezení v hlavním městě SRN v Bonnu, kam jsem byl pozván jako ředitel kurdského institutu tak jako představitelé všech dobročinných organizací, jako je Charita, Červený křiž atd. a jednali jsme o otázce migrace, se mě zeptala zástupkyně ministerstva vnitra SRN na město Lice! V první chvíli jsem nevěděl, co jí mám odpovědět, cože je město Lice. Měl jsem mluvit o počtu obyvatel, či nadmořské výšce, nebo o tom, že někdy v 1975 město srovnalo se zemí zemětřesení...ti kteří přežili neměli ani kde bydlet ale ani co jist!

Zástupkyně ministerstva vnitra SRN pak konkretizovala svoji otázku, zda je pravda, že část obyvatel tohoto městečka jsou pašeráci heroinu?! Tehdy dlouze jsem ji a ostatním vysvětil vše, co jsem o tom věděl. A to bylo někdy v roce 1984! To jest za devět let po zemětřesení a v době, kdy se městečko ještě ani nevzpamatovalo z této katastrofy. A bylo to také pět let po tzv. islámské revoluci v Iránu! Proč zdůrazňuji tuto skutečnost s Iránem? Protože část tohoto městečka měla svou obživu z pašeráctví z Iránu! Do islámské revoluce pašovali koberce, látky z hedvábí apod. A pak? Pak je Iránci zapojili do pašování heroinu! Přesně tak, jak to známe z kauzy Irangate! Z pašeráků z Lice, kteří dříve pašovali koberce atd. aby přežili, se stali pašeráci heroinu s tolerancí či přímo s podporou nebo v kooperaci "hlubokého státu" Turecka, neměli jinou moznost!

Městečko Lice, o kterém je v Turecku známé, že dodává lidstvu neuvěřitelné myslitele! Dokonce odtud pocházel jeden ze zakladatelů dělnické strany Turecka, kde byl šéf ideologem socializmu jako Dr.Tarik Ziya Ekinci, či spisovatel M. Emin Bozarslan (jeho syn prof. Hamit Bozarslan patří dnes k předním francouzským politologům), nebo politika jako je Hikmet Cetin, který je nejváženějším žijícím politikem současného Turecka, pak jeden z nejvlivnějších podnikatelů Halis Toprak a mnoho dalších! Pak ale zrovna toto městečko Lice se zapsalo do paměti lidstva jako městečko největších narkobaronů světa!

Je zvláštní, že i PKK(kurdská strana pracujících, což je na světě vnímáno jako teroristická strana )  bylo s pomoci vojenské tajné služby Turecka  v roce 1978 založeno zrovna v tomto městečku!

Živé si pamatuji, jak mi na začátku 90tých let, když ČR navštívil pan Hikmet Cetin (sociální demokrat jako ministr zahraničních věcí Turecka) říkal: "doktore, co ten Irán z našich lidí udělal! Já už ani nemůžu někde prohlásit, že pocházím z Lice"! Malé okresní město někde pod horami s terénem samé kamení, co dodávalo desítky a desítky let lidstvu myslitele, spisovatele, politiky se sociálním cítěním, bylo zlomeno Islámskou republikou Irán a v součinnosti s "hlubokým státem" Turecka a změněno na dodavatele těch největších narkobaronů...

Jak tristní!

- Yekta Uzunoglu -
MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.05.2019 19:36

Tak to dopadá,když za někoho rozhodují jiní.


 
Klečíme před revolučními marxisty?

Klečíme před revolučními marxisty?

Český fotbal se otřásá kauzou Berbr a spol. a zdá se, že by v jeho vedení neměl zůstat kámen na kameni. Teď se ve všech pádech skloňuje slovo korupce, už tolikrát falešně rozehrané, a proto značně zprofanované. Do jaké míry prostoupila všemi patry českého fotbalu, to se teprve ukáže, bude-li vůle vše zjistit.

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše děti, kteří se vzpouzeli na prvních demonstracích v Praze systému. Tehdy jsme byli označování hanlivě vládnoucími strukturami. Psal se rok 1989 a nepamatuji si, že by na nás byla nasazena tak brutální technika, jako tomu bylo na Staroměstském náměstí minulý týden. 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...