• Středa, 12. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Klára

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…
Počet návštěv: 1545

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

„Když Američané stáhnou svoje jednotky, měli by si vzít sebou i svoje jaderné zbraně. A samozřejmě by si je měli vzít do USA, a ne do Polska, jinak to povede k prudkému zhoršení vztahů s Ruskem, což je ale v rozporu se zájmy Německa a Evropy“ zdůraznil předseda frakce Die linke v Bundestagu…

Nutno zde dodat, že Spojené státy mají rovněž už v Jižní Koreji od roku 1957 více než 28.000 amerických vojáků na 85 základnách, kde jsou rovněž atomové hlavice… Je tedy možné se divit Kimovi, že protestuje a dělá vše pro to, aby byla celá Korea denuklearizovaná…?

Proč mohou mít atomové zbraně jen některé země; aby jimi vydíraly ty slabší...? Také proto byl odpal dalších dvou severokorejských raket krátkého doletu v srpnu 2019 varováním pro Jižní Koreu (za poslední tři týdny to byl již šetý pokus), aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy.

Oznámila to severokorejská státní agentura KCNA, podle níž na  vystřelení raket dohlížel vůdce sám Kim Čong-un. Podle prohlášení společného velení jihokorejských a amerických sil a Japonska nepředstavují střely přímou hrozbu pro žádnou ze zemí a neovlivní jejich obranné aktivity.

Kim chce jen vojenskou rovnováhu: https://www.e15.cz/zahranicni/odpaleni-raket-bylo-varovanim-pro-jizni-koreu-vzkazal-kim-cong-un-1360962

Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za „vážné varování“ určené „jihokorejským válečným štváčům“. Pchjongjang v poslední době ostře kritizoval plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi.

Kdo lže? Podle Bílého domu Rusko vyvíjí raketu Novator 9M729, jejíž dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů. Podle ruských stížností Spojené státy porušily smlouvu rozmisťováním pozemních odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a krátkého doletu a útočných bezpilotních letounů.

Konec INF vyvolává obavy z nových závodů ve zbrojení. „Když teď smlouva skončila, uvidíme vývoj a rozmisťování nových zbraní,“ uvedl již dříve pro BBC ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.

Vůdce KLDR Kim Čong-un a čínský prezident Si Ťin-pching. Ilustrační foto

© AP Photo / Ju Peng/Xinhua

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kanga uvedl, že Peking nadále podporuje snahy o zmírnění napětí v souvislosti s jaderným odzbrojením Korejského poloostrova. Peking je nejdůležitějším obchodním partnerem Severní Koreje a tlumí tlak, který na ni vyvíjí Washington. 

Po druhé části vzájemné schůzky jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámili 27. dubna 2018 v Pchanmundžomu, že cílem je úplná denuklearizace Korejského poloostrova. Tedy to, co je spolu s jejich oznámením, že vloni ukončili korejskou válku, to nejpodstatnější pro celý svět.

Trump loni ve Vietnamu v Hanoji přesvědčoval Kima, aby se vzdal jaderných zbraní v hotelu, v jehož bunkru se za vietnamské války lidé schovávali před americkými bombami… To jsou mi Václave Havle paradoxy, že…? Kim Čong-un po jednání, které se protáhlo asi o půl hodiny, odjel z hanojského hotelu Metropole, kde se jednalo, do hotelu Melia. Mluvili spolu asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců. Pak odjel i americký prezident. U přichystaného oběda se už nesešli.

Na dobu, kdy se měl konat podpis společné deklarace, byla přesunuta tisková konference amerického prezidenta v hotelu Marriott. Zrušení oběda a podpisu se považuje za signál selhání summitu, i když Trump říkal, že dohoda nemusí být uzavřena hned nebo být dojednána během dvou dnů, protože je důležitější, aby byla dobrá. List The Guardian připomněl, že Trump má rád podobné okázalé akce a rád oznamuje překvapivé průlomy.

Trump na tiskové konferenci prohlásil, že se summit rozhodl zkrátit po severokorejském požadavku, aby USA zrušily sankce, které na diktaturu uvalily; vietnamský summit Trump - Kim, který dával velké mírové naděje, tak nakonec sončil fiaskem... (Více viz na konci čánku v odkazu...)

Jak vůbec došlo v 50. letech k válce mezi jihem a severem Koreje? Po „atomové konsolidaci“ (zničením Hirošimy a Nagasaki) vztahů s Japonci po 2. světové válce si USA uvědomily, že pokud chtějí být i nadále světová velmoc, musí zastavit pronikání komunismu a postavit se mu čelem.

Východní Asie sestala rozhodujícím místem střetu dvou světových ideologií. Tzv. Dullesova pyramidová teze, že padne-li za oběť komunistického tažení další země, vyvolá to lavinovou reakci, jejíž konec by měl pro světovou stabilitu nedozírné následky. Nastínil ji jeden z vysoce postavených státníků v USA.

Prohlášení CIA se týkalo ochrany jihu Koreje, který se tak stal akutním ohniskem boje proti komunismu. Hranicemi nově vzniklých území měla být 38. rovnoběžka, která dělila Severní Koreu, výspu stalinistického režimu, a Jižní Koreu, vychovávanou západně orientovanými státy.Výsledek obrázku pro foto Foster Dulles

(John Foster Dulles byl americký diplomat a politik, v letech 1953–1959 za vlády presidenta Eisenhowera ministr zahraničí Spojených států. Byl rozhodným odpůrcem komunismu a jedním z hlavních architektů Studené války…)

Smyslem této války bylo "sjednocení Koreje v nekomunistický poloostrov". Z iniciativy sovětských vůdců ale došlo po třech letech krvavých bojů naštěstí k několika mírovým schůzkám znepřátelených stran – Severní a Jižní Koreje. Z nich vzešla 27. června 1953 dohoda o příměří, byl z toho však jen smír. Sever Koreje válku ukončil, jih země válečný stav nezrušil.

A válečné ztráty bojů, které k ničemu nevedly, protože sever zůstal komunistický a jih proamerický? USA přišly o více než 50 tisíc vojáků, Jižní Korea o 1 250 000, Severní Korea ztratila na 500 tisíc bojovníků, Čína  900 tisíc a OSN skoro o tři tisíce; celkem padlo přes 2,7 milionů vojáků. SSSR rovněž přiznal ztrátu 120 pilotů…

Ovšem, mnozí jsou nepoučitelní. Ani nejděsivější zbytečné hrůzy na konci 2. sv. války neměly skončit USA realizované jaderné masakry v Hirošimě a Nagasaki; americký Národní bezpečnostní archiv totiž odtajnil až na počátku třetího tisíciletí seznam z roku 1956, v němž bylo více než 1200 míst určených k atomové likvidaci v tehdejším sovětském bloku; od východního Německa až po Čínu. Kdo by přilše na řadu po Hirošimě a Nagasaki...?

Jedničkou byla označena Moskva se 179 cíli jaderného útoku, dvojkou Leningrad se 145 cíli včetně těch civilních. Šlo o systematickou destrukci městských a průmyslových cílů, i těch s výslovným zaměřením na civilní obyvatelstvo významných měst. Záměrné útoky na civilisty byly v rozporu s už tehdy platnými normami mezinárodního práva, o těch lidských ani nemluvě...

Praha na 61. místě měla určeno 69 cílů určenými ke zničení; o nic by nepřišli ani v Berouně, Kladně, Kralupech nad Vltavou, Králově Dvoře, Neratovicích, Psárech, Radotíně, Roztokách, Slaném či ve Štěchovicích. Zkrátka to, co statečná US Army u nás nestačila zničit poslední dny 2. sv. války, to mělo následovat v 50. letech.

Útoky amerického letectva měly být zasazeny s použitím jaderných pum o síle 1,7 až devět megatun. Americké velení tehdy požadovalo i nálože o síle 60 megatun, které chtělo použít s cílem zastrašení nebo v případě náhlého sovětského útoku. Nálož o síle jedné megatuny měla sedmdesátinásobnou ničivou sílu ve srovnání s bombou svrženou v roce 1945 na japonskou Hirošimu. Drážďany – nejzbytečnější smrtící nálety nejen 2. světové války…Výsledek obrázku pro foto atomové zbraně bříza

A ještě slova Vlastislava Břízy, experta na jaderné zbraně: „Jaderné zbraně se řadí k nejnebezpečnějším zbraním hromadného ničení a jejich případné nasazení by se nejenom dotklo napadené země, nýbrž by mohlo znamenat i zánik veškeré civilizace na naší planetě. Jejich hrozivou sílu demonstruje fakt, že v polovině 80. let vytvářel světový jaderný arzenál 5000krát ničivější sílu, než jaká byla použita během 2. světové války. I přes údajný konec studené války mají tento druh zbraní ve výzbroji především její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…“MapaFaktem je, že oproti minulým dobám je jejich počet na základě bilaterálních dohod Rusko - USA neustále snižován, zbývající strategické hlavice však stále stačí k likvidaci veškeré civilizace. Demontované hlavice jsou navíc pouze zakonzervovány a v případě hrozby mohou být během několika dní opět aktivovány.

Na jedné straně, straně rozumu, jsou země, které kdysi měly jaderné zbraně: Alžírsko, Argentina, Bělorusko, Brazílie, Kazachstán, Irák, Jihoafrická republika, Libye, Rumunsko a Ukrajina… Jihoafrická republika byla v roce 1993 první zemí, která vyřadila své jaderné zbraně. Po pádu Sovětského svazu v roce 1995 přistoupily ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní Bělorusko, Kazachstán a Ukrajina.

Všechny zbraně, které tyto tři země měly na svém území, vrátily Rusku. Svého jaderného programu se vzdalo i Alžírsko, Argentina a Brazílie. Plány Rumunska na sestrojení jaderné zbraně skončily s pádem režimu bývalého vůdce Nicolaje Ceaucesca… Iráckému jadernému programu, který začal v sedmdesátých letech 20. století, citelně zasáhl úspěšný izraelský letecký úder v roce 1981, poté válka v Perském zálivu v roce 1991 a léta sankcí...

A co jaderné zbraně a Izrael? Americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že zbraň vyrobili Izraelci a Jihoafričané jejich pokus technicky zajistili. Obě země to odmítly, nicméně důkazy zjištěné v amerických laboratořích hovořily naprosto přesvědčivě. Koncem devadesátých let minulého století odhadovala americká CIA, že Izrael má k dispozici na sto třicet atomových bomb.

Současný údaj není znám, ale znalci tvrdí, že by Izrael mohl mít až dvě stě jaderných hlavic. Podle amerického časopisu Bulletin of Atomic Scientists z podzimu 2002 používají Izraelci jako jejich nosiče letadla F-16 (dolet 1 600 km) a F-15I (dolet 4 450 km), dále rakety Jericho I (dolet 1 200 km) a Jericho II (dolet 1 800 km). Západní pozorovatelé se rovněž domnívají, že jaderné bomby jsou instalovány na balistických střelách ve třech ponorkách třídy Delfin, zakoupených v Německu.

Zrádcem byl inženýr Mordechaj Vanunu. V roce 1986 odhalil pro časopis Sunday Times existenci tajného izraelského jaderného programu. Ještě před vydáním článku byl izraelskou tajnou službou unesen z Itálie a v soudním přelíčení s vyloučením veřejnosti odsouzen na 18 let vězení. Sotva se však roku 2007 ocitl na svobodě, brzy poté byl znovu zadržen.

Po propuštění z policejní stanice ve městě Petach Tikva dostal trest domácího vězení. Čelil podezření, že po svém propuštění na svobodu šířil další informace o reaktoru Dimona. Policie také prohledala jeho pokoj v anglikánském areálu St. George Cathedral v Jeruzalémě a k prozkoumání odvezla jeho počítač a dokumentaci.

Výslech nepotvrdil, že by Vanunu vyzradil nějaké státní tajemství nebo porušil některý ze zákonů s výjimkou podmínky, že nebude hovořit s médii. Podle bezpečnostních pracovníků, citovaných listem Ma’ariv, bylo ale jen otázkou času, kdy bude opět zatčen, protože již hovořil s několika zahraničními novináři a nevyhýbal se v kontaktu s nimi ani otázce jaderných zařízení a zbraní Izraele. Generální prokurátor Menachem Mazuz nařídil prošetření této skutečnosti.

Arabský list al-Haját v červenci citoval Vanunua, že reaktor v Dimoně je ve špatném stavu a že Blízkému východu kvůli tomu hrozí katastrofa srovnatelná s Černobylem. Vanunu doporučil Jordánsku, aby nechalo vyšetřit obyvatele pohraničních oblastí a zjistilo, zda už nejsou ozářeni. Jordánská vládní mluvčí Asma Chodrová v reakci uvedla, že úřady radiaci nezaznamenaly.

Izrael - Snímek Břetislav Olšer

Devatenáct roků pracoval ve středisku výzkumu zbraní Dimona v provincii Beer Sheva. Předtím, než z tohoto místa v roce 1986 odešel, pořídil snímky zevnitř továrny, aby prý světu ukázal, že Izrael skrývá jaderné tajemství. Měl na starost produkci radioaktivních prvků pro výrobu atomových bomb. Přesně znal množství vyprodukovaného štěpného materiálu, věděl, jaká se používají zařízení a jaký druh bomb se vyrábí.

„Rozhodl jsem se to udělat, protože izraelští představitelé lhali. Neustále tvrdili, že nemají žádný zájem získat jaderné zbraně. Přesto vyráběli radioaktivní materiál, který mohl sloužit jen jednomu cíli: vyrobit jadernou bombu. Spočítal jsem, že v roce 1986 už měli 200 atomových bomb. Také zahájili výrobu velmi silné vodíkové bomby. Tak jsem se rozhodl prozradit, čím se tajně zabývají. Chtěl jsem předejít tomu, že Izrael bombu použije a rozpoutá na Středním východě jadernou válku,“ řekl Vanunu.

Možná se mu v následující samovazbě stýskalo po spoluvězních z řad palestinských atentátníků, kteří organizovali bombové útoky na školní autobusy plné dětí. Určitě by si rozuměli, co se týká vymývání mozků palestinskou loutkovou vládou. Jak jinak by se muslimští mladíci odhodlávali k sebevražedné smrti roztrháním jen proto, že je ve čtvrtém ráji čekalo dvaasedmdesát virtuálních černookých panen..

Příslušníci jeho rodiny však nedokázali jeho rozhodnutí pochopit. Nejvíc je rozrušil fakt, že se stal křesťanem. To pro ně bylo snad bolestnější, než skutečnost, že prozradil izraelské jaderné tajemství. Soud probíhal za nejpřísnějšího utajení. Byl jen se svým advokátem. Odsoudili ho za špionáž a vlastizradu. „Zacházeli se mnou velice tvrdě. Snažili se mě zlomit. Mým cílem bylo přežít a to se mi povedlo!“ stěžoval si Mordechaj Vanunu po svém propuštění na svobodu.

Udělil přesto řadu rozhovorů; otázkou je nakolik byly účelové a kdo si je objednal. Možná by se slušela i otázka, jak to, že mu plných devatenáct roků riziko stovek atomových hlavic nevadilo, ani bezpečnost oblasti mu v hlavě zřejmě příliš neležela. Klidně bez výčitek svědomí vyráběl radioaktivní materiál pro atomové bomby. Holt, tvrdá Jidášovská povaha...

Výsledek obrázku pro foto atomové zbraně kaddáfí

Část historického projevu Muammara Kaddáfího na Valném shromáždění OSN 23. září 2009…

"Preambule Charty uvádí, že ozbrojené síly mohou být použity pouze ve společném zájmu. To je preambule, na které jsme se dohodli a podepsali ji, a připojili jsme se k Organizaci spojených národů, protože jsme chtěli, aby to bylo v Chartě. Uvádí se v ní, že ozbrojené síly by měly být používány pouze ve společném zájmu všech zemí, ale k čemu došlo od té doby;  65 válek vypuklo po vzniku Organizace spojených národů a Rady bezpečnosti a počet obětí přesáhl počet obětí druhé světové války, počítá se v desítkách miliónů. Odpovídá válčení, agrese a násilí v těchto 65 válkách společným zájmům nás všech? Ne. Bylo to v zájmu jedné, tří nebo čtyř zemí, ale ne všech států...." řekl Kaddáfí a v tomto okamžiku roztrhl Chartu OSN...

Nutno dodat, že Libye se v sedmdesátých letech 20. století nejprve pokusila koupit nukleární bombu od Číny, posléze i získat materiál a odborníky z jiných zemí, aby mohla sestrojit svou vlastní střelu. V roce 1999 ale Kaddáfí podepsal Smlouvu z Pelindaby, která ustavila Afriku bezjadernou zónou.

V roce 2002 pak v rámci své pragmatické politiky stál u zrodu Africké unie, jejíž snahou je postupná integrace afrických zemí. Na summitu v Addis Abebě v únoru 2009, kde byl zvolen jejím předsedou, se vyjádřil pro projekt Spojených států afrických, což se samozřejmě zemím těžícím z africké chudoby moc nelíbilo...

Bez Spojenců v čele s USA by prý SSSR nemohlo porazit Hitlera: http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/8297-dozvedel-jsem-se-ze-bez-spojencu-v-cele-s-usa-nikdy-by-sovetsky-svaz-ve-2-sv-valce-nemohl-zvitezit-bylo-zde-pry-jeste-tichomori-kde-americane-na-cele-care-i-s-velkymi-obetmi-vitezili-stacilo-jeste-porazit-militantni-japonsko

A tak 6. srpna 1945 dopadla na Hirošimu uranová bomba „Little Boy“ s tritolovým ekvivalentem 20 kt. Více než 75 000 lidí zahynulo okamžitě, dalších 200 000 postupně na následky ozáření a japonský císař už sumíroval kapitulaci, kdepak pokračování války a už vůbec ne několik let a miliony obětí. Přesto bylo Američany rozhodnuto o použití i druhé bomby. Když patřičné prozkoušení a otestování této výjimečné zbraně, tak důkladně. http://www.rukojmi.cz/clanky/257-jak-si-koleduje-milos-zeman-o-dalsi-navrh-na-impeachment-aneb-do-ciny-pojede-uctit-obeti-17-milionu-cinanu

Z mého „průzkumu“ na někdejší vojenské základně ve Frankfurtu nad Mohanem. Německo je nyní evropskou zemí s největší americkou vojenskou přítomností. Připomeňme výše uvedený fakt, ža na německém území je zatím rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků, které doprovází asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády. Kolikpak tam asi mají jaderných hlavic a kam je při svém odchodu odvezou...? Do USA, nebo na Východ...?

Inu, na jedné straně je to rekativně snadné znovu a znovu psát o atomovém útoku na Japonsko; prostě jen v klidu a bez námahy místo vymýšlení jen zopakovat neměnná fakta. V klidu? Nikdy mě to nepřestane děsit; můj bráška zemřel na leukémii… V Hirošimě a Nagasaki to byly statisíce lidí, z nichž mnozí skonali též vlivem radioaktivního ozáření na rakovinu krve…

PS: Holt, komu není rady, tomu nelze pomoci ani od globální jaderné sebevraždy: "Smyslem miniaturních atomových pum pro 21. století však není jen reakce na spíše nepravděpodobný jaderný útok, ale především odstrašení protivníka. Nové bomby by proto mělo být možné nastavit tak, aby zničily například jen několik bloků budov, ale také tak, aby vyhladily celé město," prohlásil podle serveru Defense One tehdejší zástupce náčelníka generálního štábu USA Paul Silva...

Komu není rady, tomu není pomoci: Pekingu vadí domluvené dodávky stíhaček F-16 na Tchaj-wan, který považuje součást Číny. Čínské ministerstvo zahraničí právě vyzvalo Spojené státy, aby přestaly Tchaj-wanu prodávat zbraně a ukončily s ním vojenské vztahy. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/cina-hrozi-americkym-firmam-sankcemi-kvuli-dodavkam-zbrani-na-tchaj-wan-40293942

Jak došlo ke krachu jednání mezi Trumpem a Kimem: http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/7687-v-hanoji-zacalo-setkani-dvou-horkych-adeptu-na-nobelovu-cenu-miru-donalda-trumpa-a-kim-cong-una-trochu-vzruchu-a-optimismu-vnesli-pred-summitem-dvojnici-obou-statniku-jejichz-parodii-vsak-zatrhla-policie

Čínská spartakiáda 2019: https://www.koreus.com/embed/20000-choregraphes-nouvel-an-chinois-2019         

http://www.youtube.com/watch?v=8b7L5dwGKuc

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.08.2019 19:46

Pan Olšer opět má za to,že Izrael je stát holubiček.Na koho si tedy vyráběl jaderné zbraně?Na co potřebuje mít tolik atomových bomb,když na jeho obranu by stačila desetina?Pravdu má ohledně Korejského poloostrova,kde se USA stále snaží vyvolávat napětí.Pořádek tam si musí udělat Korejci sami.Můžeme polemizovat o různých věcech,ale o nátlaku administrativy USA na své "přátele",aby dělali jen to,co jim USA dovolí,o tom se polemizovat nedá.Ještě dotaz na pana Olšera.Proč napadá Izrael syrské území,když je tak mírumilovný?Výmluvy na íránskou armádu jsou poněkud irelevantní.


 
Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Stephen Lendman: Masové rabování v Chicagu. Mé město v obležení

Včera, to je v pondělí ráno, jsem se probudil do hrozivé skutečnosti. Mail, zaslaný všem obyvatelům zdejšího obvodu mi sděloval, že během předcházející noci z neděle na pondělí, došlo na nejvýznamnější chicagské třídě, nazvané Velkolepá míle (Magnificent Mile), a patřící do našeho obvodu, k masovému rabování maloobchodních prodejen. 

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Pompeo, tys nám tady ale chyběl…

Přiletět do země jako představitel zatímní supervelmoci, která se hroutí před očima, tři měsíce předtím, kdy jeho nejvyšší šéf prezident USA má nakročeno k odchodu z Bílého domu, je v podstatě komické. A ještě je komičtější, že přijíždí s tím, aby podpořil fanatické protičínské sunity v podobě Vystrčilů, Fischerů apod. svým vystoupením v Čechy hluboce nenáviděným Senátu.

Poslední domácí zprávy