• Sobota, 29. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Horymír

Janusz Wojciechowski byl schválen jako komisař ve Výboru pro zemědělství a venkov EP
Počet návštěv: 962

Janusz Wojciechowski byl schválen jako komisař ve Výboru pro zemědělství a venkov EP

Ivan David Článek od Ivan David

Kandidát na funkci komisaře EK pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski byl schválen ve Výboru pro zemědělství a venkov. Dokonce byl schválen všemi frakcemi včetně Zelených a Severských zelených+komunistů.

Přiznám se, že to pro mne bylo překvapení, protože při prvním slyšení, o kterém jsem referoval , narazil kandidát na zásadní odpor všech frakcí vyjma Identity a demokracie (kterou za SPD zastupuji) a konzervativní frakce ECR. Domníval jsem se, že kandidátovi dávají „další šanci“ jako pokračování v mučení. Dostal za úkol písemně zodpovědět další otázky písemně a absolvovat ještě poloviční (devadesátiminutové) „slyšení“ ve výboru.

Po prvním slyšení mu většina mluvčích politických frakcí („koordinátorů“) vytýkala nedostatečnou proevropskost, najasná a protichůdná vyjádření a celkově „nízkou úroveň“. Největší hřích podle frakcí lidovců, socialistů, liberálů, zelených a severských zelených bylo podezření, že by nějaké kompetence Evropské unie mohly být nazpět svěřeny členským státům („renacionalizace“). Jako koordinátor jsem argumentoval, že různé země mají různé podmínky a kandidát na komisaře je chce vyvažovat stejně jako podmínky velkých a malých zemědělských podniků nebo maximum pohodlí zvířat a ekonomickou únosnost. A také, že zejména Polsko těžko nabídne kandidáta, se kterým by byli všichni spokojeni.

Při druhém slyšení mluvil Janusz Wojciechowski polsky. Za to ho pak chválili, že prý takto byla jeho vyjádření jasnější, jeho angličtina mu nepomohla. Je to trochu zvláštní, protože v některých případech dvojí překlad (nejdříve do angličtiny a pak do dalších jazyků) těžko mohl zlepšit jasnost vyjádření.

Janusz Wojciechowski však trval i napodruhé na tom, že členské státy si mají mít možnost upravovat například dotační podmínky podle svých specifických zvláštností. Rovněž trval na tom, že by se podmínky pro „pohodlí zvířat“ a normy kvality, atd. neměly dále zpřísňovat, neboť i tak je má EU nejpřísnější na světě.

O to víc mě překvapilo, když na uzavřeném jednání koordinátorů frakcí postupně všichni koordinátoři konstatovali, že mají stále drobné výhrady, ale že většinová vůle ve frakcích je Janusze Wojciechowskiho schválit. Měl jsem připravenu obhajovací řeč v tom smyslu, že nelze rozumně žádat, aby kandidát vyhověl všem, že pokládám za maximum možného, že je připraven jednat o rozumných kompromisech. Nebylo to ale třeba, a tak jsem jen konstatoval, že většina členů frakce Identita a demokracie je pro schválení kandidáta na funkci komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír  RUDOLF

Vladimír RUDOLF

13.10.2019 10:17

Zemědělsko-potravinářský komplex byl a měl i zůstat suverenitou každého státu.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2019 19:06

Průběh jakéhokoliv jednání EP a EU mě nezajímá.Čtvrtá říše na Hitlerových základech není mou vlastí.Tou je jedině můj domov,který politici a zpitomnělí občané věnovali cizině.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy