• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

Nová krev do polského ústavního soudu
Počet návštěv: 1092

Nová krev do polského ústavního soudu

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Polské pokrokáře popadá amok a mezi a jejich evropskými spojenci se začíná rozlévat rozhořčení. Tak, jak se pomalu šíří zpráva, že do funkcí soudců polského ústavního soudu byli včera zvoleni dva „kontroverzní” kandidáti vládnoucí strany PiS: Krystyna Pawlowiczová a Stanislaw Piotrowicz.

Proč kontroverzní? V případě Stanislawa Piotrowicze jde oficiálně o to, že býval svého času komunistickým právníkem, prokurátorem. Což by v jiném případě nikomu nevadilo a nikdo by to „trapně” nevzpomínal. Podívejme se na personální obsazení našeho ústavního soudu…. Ale doktor Piotrowicz přes komunistickou minulost, projevuje podivuhodně pevné, konzervativní názory v oblastech, ve kterých se vede kulturní boj dneška. Rodina, gender, práva homosexuálů. A to se neodpouští.

U Krystyny Pawlowiczové je pak situace jasná. Od svého vstupu do politiky působí na pokrokáře jak rudý hadr na býka. V širší známost, a to i u nás, vešly její výroky směrem k nedotknutelné modle dnešní Evropy, svazkům homosexuálů. O kterých paní profesorka prohlásila neakademicky a natvrdo, že “jsou v rozporu s přírodou a ústavou”.

Servítky si nebere ani v jiných „citlivých” případech. O první polské transsexuální poslankyni Anně Grodzké kupříkladu řekla: “Tvrdí, že se cítí být ženou. Ale má ksicht boxera. Tím, že se nažere hormonů a udělá si operaci, se ženskou nestane,” Levicové, opoziční poslance nazvala „dobytkem”, německou kancléřku Angelu Merkelovou pak otevřeně obvinila z islamizace Evropy.

Když se v roce 2017 na Ekonomickém fóru v Bruselu čertil George Soros, že evropské instituce jsou jednáním Maďarska a Polska v ohrožení, reagovala na svém facebookovém profilu: „A ten Soros, to je nějaký ředitel EU? Jakým právem přikazuje trestat Polsko a Maďarsko krácením unijních fondů? Celá ta Evropská unie ukazuje svou skutečnou, násilnickou totalitní tvář. Soros, Timmerman, Juncker, Merkelová a Macron jsou, podle ní, osobními nepřáteli Polska.

O svém rodném a milovaném Polsku jednou prohlásila, že je to (zatím ještě) krásná a normální země, což zdůvodnila nádherným argumentem: „Když lidé vidí dva chlapy s kočárkem, vědí, že to jsou zloději kovů,” S oblibou také útočí na Evropskou unii.

Polští pokrokáři to s ní mají těžké. Paní profesorka Krystyna Pawlowiczová pochází z odbojářské a vlastenecké rodiny. Její otec Leon Pawłowicz byl za války vojákem Armii Krajove a poté vězněm německého koncentračního tábora Stutthof. Podařilo se mu utéct z pochodu smrti a je v Polsku považován za nezpochybnitelného hrdinu odboje.

Přesto to progresivisté nevzdávají. Sepsali petici, aby byla vymazána z Facebooku a Twitter (zde). Podepsalo ji 28 774 polských občanů a obsahuje skutečné perly levicového udavačství: „Propaguje neofašistickou ideologii a nenávist k etnickým skupinám. Podporuje diskriminaci na základě politických názorů a sexuální orientace. Šíří lži a nenávist.” Anebo: „Tato žena postrádá morální principy a představuje extrémní morální hnilobu. Je to stranický pokrytec oddaný šíření a podněcování nenávisti”

Je povzbudivé, že v Polsku už se lidé s normálními názory propracovali i do ústavního soudu. Ta situace v mnoha věcech připomíná dobu před třiceti lety. Rok osmdesátý devátý. Poláci daleko vpředu, za nimi Maďaři… Jen u nás stále ještě Pavel Rychetský.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.11.2019 19:13

To je samozřejmé,že Češi jsou při změnách až poslední.Jenom ve vyzbrojování Hitlerovy armády před zahájením války byli v čele.Nakonec je český ústavní soud jenom zástěrka k dobrému a bezpracnému živobytí.A víc Rychetský nepotřebuje.I složení soudu odpovídá demenci.Hlavně onen soudce(?) Šimíček,který rozhoduje proti ustanovením naší "ústavy".Když si národ zvolí cizince do premiérského křesla,nemůže nic dobrého očekávat ani od soudů!


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy