• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Ukrajinu nelze zachránit, ale lze zmírnit bolesti jejího propadu
Počet návštěv: 640

Ukrajinu nelze zachránit, ale lze zmírnit bolesti jejího propadu

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Je jistě dobré, že včera sešla tzv. normandská čtyřka k řešení krize na Donbasu. Dohodla se zase nějaká další výměna zajatců, posunula se možnost další dohody o tranzitu ruského plynu, dohodlo se příměří do konce roku a návrat na konání pokračování do čtyř měsíců…

Včera opět televize zurčela. Redaktor Zelený žertovně naznačoval, že Rusko je díky sankcím pod tlakem a proto má zájem na jednání.

Každý ví, že ty sankce nebudou zrušeny možná nikdy a nebo za dvacet let. Jsou totiž vlastně jediným virtuálním quasisymbolem významu EU. Nic jiného dnes již nesledují a slouží překonávání důvodného komplexu méněcennosti EU, že v podstatě geopoliticky nic neznamená. Putina určitě neovlivňují.

Nějakým způsobem se Rusko s tím to problémem popasovalo. Není na to zářivě, ale hospodářský růst, byť z nižšího základu už má vyšší než většina zemí eurozóny. Je spolu se Saudskou Arábií spoluřídícím kartelu Opec+, a obchodní bilance je docela dobrá.

Země EU, které si k ní chtějí najít cestu, tak jí mají. Francie, Německo, Itálie, Maďarsko atd…

Daleko důležitější je, že pozitivní zahraniční politika je pro Putina typická a například široký záběr na Blízkém východě zřejmě nemá žádná jiné evropská země.

Samozřejmě částečné snížení tenzí je jistě dobré.

Ale nic naplat. Věc je prostá. Kdyby Ukrajinci s pomocí Západu neodstartovali krvavý euromajdan čili státní převrat, který se překlopil v ještě krvavější občanskou válku, jak mnohý z nás před pěti lety avizoval, nebyla by Ukrajina tam, kde je.

A pozor, pane Zelensky. I Vy jste jako rádobyvtipný moderátor ta zvěrstva vůči zprvu svým vlastním spoluobyvatelům na Východě podporoval. Tak jako prr!!

Je zároveň užitečné, že odpadnou iluze, že je možné problémy řešit ze dne na den.

Zda ovšem než nastane mír Zelenskyj padne či nepadne, asi nikdo neví.

Ukrajinská společnost je patologická. Odmítá brát realitu na vědomí. A je banderovsky nacionalistická. Jestli náš Andrej Babiš prohlásil, že Česko chce být ochráncem Ukrajiny, pak stejně uvažoval Topolánek a jak jako politik skončil.

Ukrajina je dvojí: Ukrajina odporných nacionalistických a banderovských politiků typu Porošenka, Tymošenkové a dalších a Ukrajina možná dnes již tisíců, slušných pracovitých Ukrajinců, kteří nám pomáhají všude tam, kde Češi by již nepomáhali.

Dobře, ať se „normanďané“ (Francie, Německo, Ukrajina, Rusko) jednou za čtyři měsíce sejdou. Ukrajinu jistě nelze zachránit, ale lze zmírnit bolesti části jejích obyvatel…A ani to není málo.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.12.2019 19:00

Ti "pracovití" Ukrajinci sem přišli proto,že by doma pochcípali hlady.Až se dostaví krize,tak domů nepotáhnou.Zůstanou tady a budou mít nárok na dávky.Vždyť tady pracovali!To bude zase nářku ziskových neziskovek,že se nestaráme o občany fašistické Ukrajiny!


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...