• Pátek, 23. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Teodor

Napřed byla za Bushe, ml. americká mučírna v iráckém Abú Ghrajb, potom na Guantánamo; jaké je to dnes s lidskými metodami USA v podání Trumpa v Íránu...?
Počet návštěv: 2634

Napřed byla za Bushe, ml. americká mučírna v iráckém Abú Ghrajb, potom na Guantánamo; jaké je to dnes s lidskými metodami USA v podání Trumpa v Íránu...?

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Dva psychologové, kteří navrhli americký program „rozšířených výslechů“, v lednu 2020 svědčí u soudu. Program zahrnoval takzvaný waterboarding a další formy mučení. James Mitchell a Bruce Jessen budou odpovídat na otázky před vojenským tribunálem v Guantánamu...

Jejich svědectví může sehrát svou roli v soudním procesu s pěticí mužů obviněných za spolupráci na teroristickém útoku na Světové obchodní centrum a poskytnout důkazy o zapojení FBI do programu rozšířených výslechů.Image result for mučení USA na GuantánamoAmerická zpravodajská služba CIA používá na vězně takové výslechové metody, které jsou někdy hodnocené jako mučení. Ať už jde o tzv. waterboarding, nebo dlouhodobé zabraňování ve spánku. Za těmito metodami stojí mimo jiné dvojice zkušených vojenských psychologů John Bruce Jessen a James Mitchell.Vchod do Tábora 6 americké věznice Guantánamo na Kubě.

Americký list The New York Times uveřejnil videa, na kterých psychologové líčí svou práci pro CIA a jaké metody pomáhali navrhnout po teroristických útocích z 11. září 2001. Od agentury za to dostali 81 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun).Věznice Guantánamo na Kubě je dlouhodobým problémem Spojených států.

Mučení nejen v Abú Gharajb, ale též na Guantánamo: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ucili-jak-mucit-a-vydelali-miliony-u-soudu-ted-mohou-potopit-fbi-86752?dop-ab-variant=0&seq-no=2&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=nullImage result for mučení USA na Guantánamo

Dostat se k základně Guantanámo se komplikovalo z několika důvodů; sehnat automobil bylo složité, protože na Kubě jezdila jen auta, co tam nechali Američané. Tedy fordy a chryslery, co měly spotřebu kolem třiceti a víc litrů. Kamarád Oriol si věděl rady. Benzín? Jeho odpověď na tuto otázku byla svérázná – ukázal na obzor, kde každý den pluly flotily tankových lodí, na nichž Rusové posílali Castrovi ropu.

Součástí zázemí základny Guantánamo je též Mc Donalds po kubánsky… Snímek Břetislav Olšer

“Litr benzínu nám díky dovozům ropy od Sovětů, barel třeba za tunu citrusů, vyjde asi na necelá dvě pesos, proto se nesmíš divit, že naše trofejní americké limuzíny mají spotřebu až 35 litrů na sto kilometrů a jejich majitelům to vůbec nevadí…” říkal mi Oriol.

Navíc na základně pracovala spousta Kubánců – zedníků, různých obsluh a nádenických prací. Byly zde i obchody. Mc´Donalds po kubánsku. Jen fotit bylo zakázáno směrem k místům s vojenským osazenstvem. Jinak pohoda.

article_photo

Vaqueros z pastvin nedaleko nejhorší věznice na světě… Snímek Břetislav Olšer

V červenci 1903 byla totiž mezi Kubou a USA podepsána dohoda, upravující pronájem námořních a uhelných stanic v Guantanámo a Bahia Honda. Další vyděračství; tato dohoda neobsahuje z pozice síly přesný termín pro ukončení své platnosti.

Spojené státy se pouze zavázaly platit Kubě roční nájem dva tisíce pesos ve zlatých mincích “po celou dobu, po kterou by okupovaly a používaly zmíněné rozlohy území z titulu dohody”. V roce 1959, po vítězství kubánské revoluce, vyjádřil Fidel Castro ostrý nesouhlas s další existencí cizí základny na svém území.

Od roku 1959 nepřevzala Kuba ani jediný šek za pronájem základny, za což ukládá vláda USA každoročně u švýcarské banky – kdysi 2000 zlatých, dnes 4085 dolarů. Převzetím šeku by totiž potvrdila, že uznává platnost smlouvy z roku 1934.

Tenkrát Raúl Castro se však objímal tehdy ještě  s Obamou a všichni byli rádi,  jen mnohé mrazilo, že kdykoli se do historie Kuby zapletou Spojené státy, je z toho napřed základna a později věznice Quantanámo, o tamním mučení už ví kdekdo… třeba se na politické scéně objeví další Batista…? Kdo byl za kubánskou krizi aneb USA měly rakety v Turecku dřív…article_photo

Jak se loví mořské plody v zátoce u proslulé mučírny…

Vzpomeňme si, jak Bush. ml. pateticky řekl: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 16 lety,  28. dubna 2004, na veřejnost dostaly fotografie z irácké věznice Abú Ghrajbu. Vězně tam mučili a ponižovali opět američtí dozorci.

Vězeň s černým pytlem na hlavě a stojící na malé papírové krabici, dozorčí pózující s elektrodami, pyramida nahých vězeňských těl, vystrašený pohled Iráčana tváří v tvář vojenskému psu. Byl duben 2004 a televizní stanice CBS vysílá ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž, která záhy rezonuje celým světem.

Záběry znovu potvrdily, jak USA přinášejí Iráku mír, svobodu a dodržování lidských práv. Na veřejnost se dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tu mučili a ponižovali američtí dozorci. Tak si nyní připomeňme, jak to s tragickým válečným dobrodružstvím USA, jedním ze stovek jiných po celém světě, bylo tentokrát v Iráku.

To bylo řečí Bushe mladšího, když v roce 2003 pateticky lhal, že “v Iráku nyní zabíjíme teroristy, kteří by mohli jinak přijít do Ameriky a zabíjet nás…” Vše zakončil pokryteckou frází: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…”

Se Spojenými státy bylo v té době v Iráku asi 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent těchto vojsk. Měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” činil cca 138 dolarů. Přesto na tom byly proti iráckým domácnostem úžasně a přepychově.

Před patnácti lety, 28. dubna 2004, se svět dozvěděl o šokujícím ponižování a mučení vězňů v Američany kontrolované věznici Abú Ghrajb v Iráku. Než vojenská koalice svrhla iráckého diktátora Saddáma Husajna, sloužila věznice 30 kilometrů od Bagdádu jako jedna z jeho „hlavních mučíren“, jak informovala americká média. I v éře nového velení se však místní praktiky nezměnily, jak se svět dozvěděl rok po začátku druhé války v Zálivu.

Jeden z dozorců v Abú Ghrajbu, seržant Joseph Darby, objevil na CD od svého kolegy velmi znepokojivé snímky: spoutaní vězni zastrašovaní agresivními psy dozorců, vězni s kápí na hlavě a elektrodami na genitáliích, dozorkyně s nahým vězněm na psím vodítku, další dozorci s úsměvem stojící nad pyramidou z nahých vězňů. Dále také nucené pózy nahých vězňů s explicitním sexuálním podtextem a dokonce i pózování dozorců s mrtvými vězni.

Mezi americké metody v iráckém vězení Abú Ghrajb nedaleko Bagdádu patřilo rovněž lámání kostí, pálení vězňů, bití, kopání, tedy způsoby velice vzdálené od povolených Pentagonem. Agenti CIA používali čtyři způsoby vyšetřovacích technik, které jsou považovány za mučení.

Jde o “waterboarding,” vyvolávající ve vyslýchaném vězni pocit, že se topí, následuje dlouhodobé odepírání spánku, které někdy činilo až brutálních 180 hodin, nucení zaujímat bolestivé postoje a násilné svlékání do naha.

Vězeň může být mimo jiné přivázán k desce s nohama nahoře a se zavázanou hlavou. Vyšetřovatelé mu mohou na hlavu lít vodu, s cílem vytvořit v něm pocit šíleného strachu, že se utopí. Je též dovoleno, aby vyslýchaný vězeň stál nahý ve vodě, v chladné, nikoliv však mrazivé cele.

Může tak stát 40 hodin i déle, než zkrátka kápne božskou. Pohyb v cele mu omezují řetězy u jeho nohou, připevněné k podlaze… Příslušníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) jednali zkrátka nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je politováníhodné; brutální výslechové metody tajná služba používala vůči lidem podezřelým z terorismu...

Mučení bylo v Iráku za armád 49 spojeneckých zemí rozšířenou metodou výslechu a sloužilo především k získání doznání. Mezi používané metody patřily hlavně bití kabely či hadicemi, věšení za končetiny a jejich lámání, elektrické šoky či trhání nehtů.

Výjimkou nebyl ani psychologický nátlak v podobě hrozby znásilnění. V mnoha případech se jednalo o dopředu nachystanou akci, kdy byly vězni zavázány oči a byl donucen k podpisu dokumentu, který ani nečetl. Stovky takto usvědčených lidí bylo bez soudu odsouzeno k trestům smrti a některé popravy byly vykonány.

Ale vytknout jim nelze, že nedodržují lidská práva u sebe doma, když zde nikoho nemučí, jelikož od toho mají své věznice Abú Ghrajb v Iráku, na kubánském Guantanámu či v Polsku, kde se věznice CIA nacházela na vojenské základně Stare Kiejkuty na severozápadě země. A ještě též v Jordánsku a na Ukrajině...

Už aby se stalo podle spravedlnosti a před mezinárodním soudem pro lidská práva a válečné zločiny v Haagu konečně stanuli také neřádi J. W. Bush, Dick Cheney, Tony Blair, Colin Powell, John Howard a další jestřábi, kteří způsobili vznik a současné vraždění teroristů Islámského státu… 

Bush. ml. o vylhané válce USA tvrdil: “Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii…“ Pak se před 15 lety na veřejnost dostaly fotografie z iráckého Abú Ghrajbu. Vězně tam mučili a ponižovali američtí dozorci; byl duben 2004 a televizní stanice CBS odvysílala ve své hlavní šedesátiminutové relaci reportáž o skutečné tváří země neomezených možností - USA...

Inu, dva psychologové, kteří navrhli americký program „rozšířených výslechů“, ještě v lednu 2020 svědčí u soudu v USA. Program zahrnoval takzvaný waterboarding a další formy mučení. James Mitchell a Bruce Jessen budou odpovídat na otázky před vojenským tribunálem v Guantánamu..

Jak přivezly do USA svobodu a demokracii: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vezni-na-voditku-elektrody-a-usmivajici-se-vojaci-pred-15-lety-vypukl-skandal-ktery-otrasl-americkou-vladou-71159?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

29.01.2020 19:02

Američané vystupují jako primitivové a podle svého chování jimi skutečně jsou.Prohlášení toho kripla,který vymýšlel podobné způsoby,že by to udělal znovu,aby chránil životy Američanů,mám pro něho jednu radu.Měl by se spíše zajímat,kde své životy ztrácejí a proč.Pokud by zůstali doma sedět na prdeli a necpali se tam,kde o ně nestojí,tak by nemusel podobné metody vymýšlet.Řešení je v tomto případě jednoduché,až primitivní a on by nemusel vysvětlovat,proč je i s titulem psychologa obyčejný primitiv.Jinak naprostý souhlas s příspěvkem pana Andrleho.


 
Josef Andrle

Josef Andrle

29.01.2020 15:23

Pěkně napsané.Jen je divné, že svět mlčí,nikdo nic nevidí?To by se tedy muselo gestapo se svými mučícími metodami červenat a nebo blednout závistí,!!


 
Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Cítil jsem to od první hodiny, kdy se o Prymulově „zločinu“ začalo na ČT v pátek ráno hovořit. Ta kampaň byla totiž až moc spontánní a jednosměrná. Ministr zdravotnictví Prymula si šel do hospody bez roušky, bez roušky v té hospodě s ředitelem ostravské Fakultní nemocnice Havrlantem a poslancem hnutí ANO Faltýnkem o čemsi debatoval -  a bez roušky také nastupoval do auta, což je zanamenáno na fotu parapazziho z Blesku.

Vláda šíří paniku a chaos

Vláda šíří paniku a chaos

Přijatá opatření situaci nijak nezklidňují a to potřebujeme nejvíce. Vystrašení lidé zbytečně zatěžují zdravotnický systém a ten pak nemá dost kapacit na skutečně nemocné.

Poslední domácí zprávy