• Pondělí, 18. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Dvojí tvář Farage; před 4 lety uznal chybu 350 mil. liber týdně pro EU, když Britové v kampani rozhodli o brexitu; co by na to dávný zpravodaj z Londýna Karel Kyncl
Počet návštěv: 3615

Dvojí tvář Farage; před 4 lety uznal chybu 350 mil. liber týdně pro EU, když Britové v kampani rozhodli o brexitu; co by na to dávný zpravodaj z Londýna Karel Kyncl

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Kdo s čím zachází, tím také schází: Velká Británie na svůj odchod z Evropské unie vynaloží téměř stejnou částku, jakou do ní za posledních čtyřicet sedm let poslala. Vyplývá to ze srovnání nákladů brexitu od roku 2016, kdy se Britové pro opuštění EU rozhodli, a britských příspěvků do unijního rozpočtu. A jelikož vše šlo tak, jak má, Unie se o jednoho člena zmenšila o půlnoci na přelomu 31. ledna a 1. února 2020.

Do konce roku to bude podle odhadu agentury Bloomberg stát ještě dalších 70 miliard liber na ztrátách podnikatelů a nižším ekonomickém růstu země. Celkem 200 miliard (5,9 bilionů. Britští daňoví poplatníci už za to, aby odešli z EU, utratili 130 miliard liber.

Brexit, odchod Velké Británie z Evropské unie. Rozvod Spojeného království s unií vyšel po plánovaných termínech v březnu i říjnu loňského roku až napotřetí – co přinese, kdo utrpí a jak to teď bude mít Británie v evropských institucích? A to jen stačilo dát na slova moudré Margaret Hildy Thatcherové...

Margareta Hilda Thatcherová

Ale to by zde nemohl být ještě živou vodou politý alibista Nigel Farage. Krátce poté, co Britové loni v červnu 2016 rozhodli o vystoupení z EU, bezostyšně přiznal svoji „chybu“ v jednom z hlavních pilířů kampaně o brexit – nepravdivé tvrzení o 350 milionech liber týdně, které prý Británie posílá do EU, přestože by celá částka mohla putovat do zdravotnického systému. Proto zbabělec Farage vzápětí bryskně rezignoval na funkci předsedy britské euroskeptické strany.

Pak přišel únor 2020 a vykuk Nigel Farage halasně vykřikoval v Evropském parlamentu: viz video níže: „Tak je to tady, poslední kapitola, konec cesty. 47 let trvající politický experiment, se kterým Britové, upřímně řečeno, nikdy nebyli úplně spokojeni. Můj otec a matka se přihlásili ke společnému trhu, ne k politické unii, vlajkám, hymnám, prezidentům a nyní i ke společné armádě, kterou chcete vybudovat.

Pro mě to obnášelo 27 let politické kampaně a 20 let v tomto parlamentu. Nejsem spokojen s dohodou, o které budeme teď v noci hlasovat, ale Boris (Johnson) byl v posledních měsících hodně odvážný a, paní von der Leyenová, ukázal a slíbil nám, že se bude hrát tvrdě. A proto mu upřímně přeji hodně štěstí v dalším kole vyjednávání.

Když to v EU Farage rozjede na plné pecky: https://www.youtube.com/watch?v=GmKGifDYlWM&feature=youtu.beVýsledek obrázku pro olser juncker

Foto: Reuters...

Ale to hlavní. To, co se stane v 11 večer v pátek, 31. ledna 2020, značí bod, ze kterého už není návratu. Až odejdeme, tak už se nevrátíme, a zbytek už jsou s prominutím jen detaily. Jdeme pryč a už tu nebudeme. A to by měl být vrchol mé politické kariéry. Jak jsem již řekl, když jsem sem přišel, tak jste se smáli. V roce 2016 jste se smát přestali (rok hlasování o brexitu – pozn. red.).

Ale můj pohled na Evropu se změnil od té doby, co jsem sem přišel. V roce 2005 jsem viděl, jak ústavu, kterou sepsal Giscard d'Estaing, odmítli Francouzi v referendu, jak ji odmítli Nizozemci v referendu a jak vy, v těchto institucích, jste je ignorovali a znovu ji navrhli jako Lisabonskou smlouvu a chlubili se, že ji můžete protlačit bez referend. A Irové hlasovali, řekli ne a byli donuceni, aby hlasovali znovu. Nutit lidi hlasovat znovu vám jde dobře, ale co jsme naštěstí dokázali, je, že Britů je moc na to, aby mohli být šikanováni. (potlesk Farageových souputníků)

Stal jsem se skutečným odpůrcem evropského projektu, chci, aby brexit odstartoval diskuzi ve zbytku Evropy. Co chceme po Evropě? Pokud chceme obchod, přátelství, spolupráci, vzájemnost, nepotřebujeme Evropskou komisi. Nepotřebujeme Evropský soud. Nepotřebujeme tyto instituce a tuto moc. A můžu vám slíbit, že jak v UKIP, tak ve straně pro brexit, milujeme Evropu, ale prostě nesnášíme Evropskou unii. Takhle jednoduché to je.

Takže doufám, že toto je začátek konce tohoto projektu. Je to špatný projekt. Není jenom nedemokratický, je antidemokratický a dává určitým lidem moc bez zodpovědnosti. Lidem, které voliči nemohou pohnat k zodpovědnosti. A to je nepřijatelné..

Vím, že nám chcete zakázat vlajky, ale zamáváme vám s nimi na rozloučenou a těšíme se, že v budoucnosti s vámi budeme spolupracovat jako samostatná...“

Není to tak dávno, kdy šokoval nejen britskou veřejnost výzkum londýnského Goetheho institutu. Více než 1700 žákům britských a irských škol ve věku od 14 do 16 let položil otázku, který Němec je pro ně nejznámější. Odpověď zněla: Hitler. Po něm následovalo pět německých sportovců a teprve na sedmém a osmém místě byli jmenováni hudební skladatel Ludvik van Beethoven a fyzik Albert Einstein. Tuto desítku uzavřeli další dva váleční zločinci – Goebbels a Goering. Na poválečné německé politiky si nevzpomněl ani jeden britský školák. Těžko asi můžeme navíc chtít po těchto duševních adolescentech, aby věděli, že Hitler se narodil v Rakousku..,  Snímek Břetislav Olšer

V tu chvíli byl Nigelu Farageovi vypnut mikrofon a předsedající Mairead McGuinnessová (irská europoslankyně z EPP – pozn. red.) pravila: „Pokud nebudete poslouchat pravidla, tak budete přerušen. Prosím, odstranili byste ty vlajky? Pane Faragi, odstranili byste ty vlajky, prosím?“

Nicméně, Farage dodal, že už je konec, vše je dokončeno. „Už jsme pryč,“ prohlásil. Za což se mu dostalo oslavného „hip-hip-hurá“ od jeho kolegů. „Prosím, sedněte si, vraťte se na místa. Dejte pryč ty vlajky, odcházíte, tak si je vemte s sebou, pokud odcházíte teď hned, sbohem,“ řekla irská předsedající, což se v sále setkalo s potleskem, například od zmíněného Guye Verhofstadtata.

Londýn – Snímek Břetislav Olšer

„Jestli ještě mohu, slovo nenávist bylo použito v tomto projevu. A vzhledem k tomu, co jsme předtím slyšeli, bych chtěla říci, že bychom neměli nenávidět nikoho, žádný národ nebo lid,“ dodala ještě McGuinnessová, zatímco Farage a jeho kolegové odcházeli.

A zde je zbabělá část Farageho: Jeremy Corbyn, obdivovatel Karla Marxe, vzešel z revolučního prostředí, jeho rodiče se seznámili během demonstrací za ukončení občanské války ve Španělsku, narodil se jim 26. května 1949. Získal též podporu Nigela Farageho (tehdy ještě britského pravicového euroskepticka a europoslance za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), který je také předsedou jedné ze sedmi politických skupin Evropského parlamentu – Evropa svobody a demokracie…) Image result for olser farage

Foto: Reuters...

Ten hřímal na mítincích pro brexit: „Chceme zpátky své pasy (bez nápisu Evropská unie), chceme zpátky své hranice a chceme vrátit vlast!“. Krátce poté, co Britové v červnu 2016 rozhodli v Cameronovu referendu o vystoupení z EU, bezostyšně přiznal „chybu“ v jednom z hlavních pilířů kampaně o brexit – nepravdivé tvrzení o 350 milionech liber týdně, které prý Británie posílá do EU, přestože by celá částka mohla putovat do zdravotnického systému. Nigel Farage vzápětí proto rezignoval na funkci předsedy britské euroskeptické strany.

Europoslanec a jeden z nejvýraznějších mužů kampaně za brexit podle svých slov věnoval velkou část života tomu, aby dostal Británii z EU. Když se to podařilo, chce se vrátit ke svému běžnému životu. Alibisticky k tomu dodal:

„Během kampaně před referendem jsem řekl, že chci svou zemi zpět. Dnes říkám, že chci zpět svůj život. A ten začíná právě teď,“ prohlásil Nigel Farage před televizními kamerami a svými stoupenci. Už neřekl, že má strach řešit problémy, které nastaly po vystoupení V. Británie z EU v rámci tzv. brexitu.

Když je řeč o Velké Británii a Londýnu, musím zde připomenout jedno z mých nezapomenutelných setkání. Bylo to v létě 1991 a procházel jsem po Oxford Street. V jednom knihkupectví jsem si koupil knížku o princezně Dianě. Byl to bestseller. A pak jsem šel kolem Hyde Parku a druhou ulicí doleva zamířil do mírného kopce po ulici Gloucester k domu, na jehož zvonku bylo jméno: Karel Kyncl. Zpravodaj Čs. rozhlasu Praha v Londýně.

Snímek: Břetislav Olšer

Jako rozhlasák pracoval též v New Yorku i v Indočíně. Po zákazu práce žurnalisty spolupracoval se Svobodnou Evropou i s BBC v Londýně. V roce 1982 mu nabídly politický azyl britská i švýcarská vláda, rozhodl se pro Londýn a od roku 1990 začal vysílat jako zpravodaj Českého rozhlasu Praha z Velké Británie. Seděli jsme spolu v jeho mini nahrávajícím studiu, z něhož namlouval své fejetony přímo do vysílání v Praze. Dostal jsem knížku: „Moje Británie“. Byly to jeho odvysílané texty pro pořad zahraničních zpravodajů.

“Loni dosáhla zločinnost v Británii rekordu, tedy v Anglii a Walesu bylo spácháno celkem čtyři a půl milionu trestných činů, o pětinu víc než předloni. Znamená to pět set trestných činů za hodinu…” řekl mi, abych byl v obraze, Ve své knížce psal pan Kyncl rovněž o královně, ale také o spisovateli Salmanu Rushdiem. Jeho glosa měla název: „Noční můra“, mj. v ní zaznělo:

„Dopoledne 14. února 1989 prožívali manželé Rushdieovi ve svém domě v londýnské čtvrti Islington poslední okamžiky svého normálního života a nevěděli o tom. Manželka, americká spisovatelka, se chystala do vany a její muž, anglický spisovatel indického původu, chtěl právě odjet na slíbené interview do televizního studia. V tom zazvonil telefon. Když položil sluchátko, řekl své ženě: Stáhni rolety. Byl jsem odsouzen k trestu smrti… Z BBC mu právě sdělili, že ajatolláh Chomejní nad ním právě vynesl rituální klatbu za jeho román „Satanské verše“. Prohlásil, že v této knize se hrubě uráží prorok Mohamed a všem muslimům na světě uložil povinnost za to Rushdieho zabít…“

Kdoví, co by dnes pan Kyncl, kdyby ještě žil, hypoteticky napsal ve svém dalším pokračování knihy „Moje Británie“ o úspěšně zakončeném brexitu a poděsu jménem Farage..?

A ještě anekdota od Karla Kyncla: A co se stane, když spadne do kafe moucha…? Angličan – odhodí šálek a odejde. Američan – vyndá mouchu a kafe vypije. Číňan – sní mouchu a kafe vyhodí. Japonec – vypije kafe s mouchou, protože moucha je zdarma. Izraelec – prodá kafe Američanovi, mouchu Číňanovi a koupí si novou kávu. Palestinec – obviní Izraelce z násilného činu hození mouchy do kávy, požádá OSN o pomoc, vezme si půjčku od Evropské unie na koupi nové kávy, peníze však použije k nákupu výbušnin, dá si je na tělo a vyhodí se do vzduchu v kavárně, ve které se Angličan, Američan, Číňan a Japonec snaží vysvětlit Izraelci, že je příliš agresivní…

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brexit-vydaje-velka-britanie-finance-evropska-unie-srovnani.A200116_120236_zahranicni_kha

Přes tři roky mlácení prázdné slámy: http://www.rukojmi.cz/clanky/8786-brexit-pres-tri-roky-mlaceni-prazdne-slamy-za-miliardy-liber-od-camerona-co-to-spiskal-az-k-mayove-co-hlasovala-proti-nemu-ale-pak-ho-obhajovala-az-po-obdivovatele-odtrzeni-od-eu-lhare-farage-a-johnsona

Inu, kdo chce kam, pomozme mu tam, aneb Kdo s čím zachází, tím také schází. V posledních čtyřech letech se to týkalo rvaček v „důstojném a nanejvýš demokratickém“ britské parlamentu podmínky pro brexit; tvrdý, měkký nebo žádný…?. Jak to zkrátka učinit, aby Lisabonská smlouva EU zůstala panensky neporušená a britský vlk se nažral…? Zřejmě se to podařilo… Karel Kyncl se asi v hrobě nepokojně obrací; smutkem, nebo radostí...?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Bůh s námi, přátelé...

Bůh s námi, přátelé...

Jsem na Floře v Olomouci a celý den mám možnost komunikovat s lidmi, kteří mají rádi přírodní léčbu nebo hledají alternativu k lékům, které jim už nezabírají. Deziluze z lékařského stavu je více než zřejmá. Bohužel si za to lékaři mohou sami svou arogancí, neochotou vyslechnout si pacienta a bagatelizovat jeho potíže. Lékaři se lidem vysmívají za jejich pokusy porozumět sami vlastnímu tělu. Apriori odmítají zabývat se stravou a zkoumat vliv vitamínů a živin na naše zdraví.

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají šanci postavit vládu s důvěrou Sněmovny. Vítězí slepenec pěti nesourodých stran, jejichž předáci se v povolebním opojení radují jako děti, jež dostaly novou hračku: těší se, že  si se státem pěkně pohrají. A opájejíce se vítězoslávou, dávají najevo, že jen na nich záleží, zda se vítěznému ANO dostane důstojného zastoupení ve vedení Sněmovny. Tradiční slušnost v zacházení vítězů s opozicí není zaručena.

         P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

Bude Amerika existovat za dalších 10 či 20 let? Pravděpodobně nikoliv.

Pochopil jsem, že je s Amerikou konec, když blahosklonní a lhostejní hlupáci umožnili korupčnickému establishmentu ukrást prezidentské volby a za prvního muže pro agendu establishmentu nastolili nulu.

Poslední domácí zprávy